Zastanawialiście się kiedyś czym jest KREATYWNOŚĆ?
Od pewnego czasu zasypujecie mnie w wiadomościach prywatnych pytaniami
– „Skąd w Tobie tyle talentów? Jesteś taka kreatywna. Jak być kreatywnym? Też tak chcę”
A ja wtedy odpowiadam:
– „A skąd myśl, że Ty nie jesteś? Ty też MOŻESZ być kreatywna/kreatywny”
Kreatywność to bardzo modne ostatnio słowo.
Warto wpisać je swoim CV w rubryce „cechy charakteru” czy też „zalety”.
Trzeba kreatywnie podchodzić do gotowania, kreatywnie składać prześcieradła, kreatywnie spędzać czas, czy swój czy z dzieckiem. Dziś kreatywnym po prostu trzeba BYĆ i koniec.
W czystej teorii, cytując hasło z Wikipedii
KREATYWNOŚĆ to postawa twórcza – proces umysłowy pociągający za sobą powstawanie nowych idei, koncepcji lub nowych skojarzeń, powiązanych z istniejącymi już ideami i koncepcjami. Myślenie kreatywne to myślenie prowadzące do uzyskani oryginalnych i stosownych rozwiązań.
Nowe idee, oryginalne rozwiązania. Patrząc na tę formułkę trudno jest nam pomyśleć, że i my możemy być kreatywni. Nie wymyśliliśmy teorii względności, nie namalowaliśmy historycznego dzieła, nie zrewolucjonizowaliśmy rynku technologii. Daleko nam do Einsteina, Steve’a Jobs’a czy Picasso. Nie mamy nic wspólnego z nauką czy sztuką, z którymi najczęściej kojarzymy ludzi kreatywnych.
Machamy ręką i mówimy:
„To nie dla mnie, nie mam na to czasu, to jakieś fanaberie, nie mam czasu, nie mam warunków, nie mam talentu do…., NIE JESTEM ARTYSTĄ”.
Bzdura.
Każde dziecko jest artystą. Problemem jest pozostać artystą w miarę jak dorastasz.
-Pablo Picasso-
W punkt!
Wszyscy byliśmy kiedyś dziećmi.
Pamiętacie, kiedy ze stołu, krzeseł, dwóch kocy i płaszcza dziadka powstawały najlepsze twierdze?
A może pamiętacie misterne kwiatowe kompozycje układane w dołku z piasku, przykrywane kawałkiem zbitej szyby lub butelki i zasypywane piaskiem?
Lubiliście lepić z plasteliny, robić układankę z pociętej pocztówki albo malować farbami?
I czy niebo na Waszych obrazkach zawsze było niebieskie, słońce żółte, a trawa zielona?
Każdy z nas urodził się kreatywny, bo tak jest skonstruowany nasz umysł. Wszystkie dzieci są kreatywne, bo kreatywność to ciekawość świata, odwaga do pójścia pod prąd, do próbowania nowych rzeczy. Jako małe dzieci mieliśmy wszystkie te cechy, byliśmy dociekliwi, pewni siebie, zaangażowani we wszystko co robiliśmy. Byliśmy z natury spontaniczni, skupieni na sobie i swoich potrzebach, lubiliśmy fantazjować i wymyślać niestworzone historie.
Później stopniowo wtłaczano nas w pewne sztywne ramy, pokazywano zawsze jedno, jedyne słuszne rozwiązanie, wymagano nauki „na pamięć”. Na pytanie „co autor miał na myśli” zawsze była jedna tylko słuszna odpowiedź zapisana w podręczniku i nie było tam miejsca na twórcze podejście do tematu. Musieliśmy się trzymać z góry przyjętych norm i zasad – niebo jest niebieskie, słonce żółte, trawa zielona. Sami bojkotowaliśmy nasze ciekawe pomysły wiedząc, że nie znajdą poparcia wśród nauczycieli, potem szefów, przełożonych.
Nie malowaliśmy, bo przecież żaden z nas Rembrandt. Nie śpiewaliśmy, bo do Adele nam daleko. Nie graliśmy na gitarze, bo Santany to z nas nie będzie.
Dlaczego o tym piszę? Co chcę Wam pokazać?
Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty”
-Frank Zappa-
Szykując dla Was ten post przeczytałam wiele definicji kreatywności i jedna z nich spodobała mi się szczególnie.
Na pewno słyszeliście choć raz o piramidzie potrzeb Maslowa, zgodnie z którą zaspokajamy swoje potrzeby według pewnej hierarchii. Najpierw zajmujemy się tymi podstawowymi, fizjologicznymi, jak potrzeba snu, dachu nad głową, jedzenia czy bezpieczeństwa. Później dbamy o relacje międzyludzkie i o to jak jesteśmy postrzegani przez innych. Na samym końcu zajmujemy się samorealizacją, czyli własnym rozwojem.
Ale co Maslow miał wspólnego z kreatywnością i pytaniem jak być kreatywnym?
To właśnie on umieścił rozwój kreatywności na najwyższym poziomie potrzeb, które powinniśmy zaspokajać i założył, że kreatywność nie jest procesem, w wyniku którego powstaje coś nowego i użytecznego.
Kreatywność jest to radość i otwarcie się na doświadczanie
-Abraham Maslow-
RADOŚĆ.
Radość, jaką niesie za sobą bycie otwartym na nowe. Szukanie nowych możliwości sprawdzenia samego siebie i czerpanie z tego satysfakcji.
Nie musicie być drugim Rembrandtem, Adele czy Santaną. Ale stawiając sobie sami ograniczenia zabieracie sobie też możliwości na doświadczanie tej czystej radości. Pobudzanie kreatywności to nic innego jak praca nad samooceną i wiarą w siebie. Zamiast płacić za kolejną godzinę na kozetce u psychologa weźcie do ręki kartkę papieru i mazak, chwyćcie za szydełko lub książkę do hiszpańskiego. I próbując wszystkiego, co tylko przyjdzie wam do głowy, znajdźcie to co lubicie robić najbardziej.
Dlaczego? Bo warto!
To, co MUSICIE wiedzieć to to, że KREATYWNOŚĆ NIE JEST DAREM ANI TALENTEM.
Kreatywność jest jak MIĘSIEŃ i tak właśnie trzeba o niej myśleć. Rodzimy się z nią, trenujemy ją jako dzieci, a potem musimy zdecydować w dorosłym życiu, czy chcemy świadomie trenować i rozwijać ją dalej czy przestać jej używać i pozwolić zaniknąć jak każdemu nieużywanemu mięśniowi.
Czy sportowcy zawdzięczają swoje sukcesy tylko talentowi? Nie! Ich sukcesy są okupione ciężką, długą, mozolną i CODZIENNĄ pracą. Nie przebiegną maratonu, nie staną na podium jeśli będą trenować od czasu do czasu, zrywami, a resztę życia poświęcą na narzekanie, że brak im talentu.
Tak samo jest z kreatywnością. Jeśli nie będziemy nad nią pracować każdego dnia, pobudzać jej, trenować, to będziemy stać w miejscu.
Praca nad sobą i swoją kreatywnością procentuje! Chcecie wiedzieć, jakie cechy będziecie posiadać będąc ludźmi kreatywnymi?
10 CECH LUDZI KREATYWNYCH:
- Są pełni zdolności twórczych, które cały czas poszerzają.
Kreatywność nienawidzi rutyny, utartych schematów i stagnacji. Ginie wśród nich, nie mam miejsca na rozwinięcie skrzydeł. Kocha za to wyzwania, kłopoty, trudności.
- Potrafią myśleć nieszablonowo, spojrzeń na problem z innej perspektywy, nie poddają się natrafiając na przeszkody.
Tak działa umysł kreatywny. Ćwiczony codziennie, wystawiany na małe zaplanowane szaleństwa i zmiany dużo łatwiej dostosowuje się do nowych sytuacji i odnajduje rozwiązanie
- Są optymistycznie nastawieni do życia, potrafią pozytywnie wartościować doświadczenia życiowe, uczą się na błędach.
Problemy zamieniają na WYZWANIA, a potem kreatywnie szukają rozwiązań nie narzekając na zły los, pecha.
- Są otwarci, akceptują zmiany i nowe sytuacje i potrafią się do nich zaadaptować, podejmują ryzyko
Gdy codziennie wprowadzasz malutki element zaskoczenia to nowe sytuacje tak naprawdę nie są niczym strasznym
- Są niezależni, autonomiczni i nie lubią ograniczeń, ale jednocześnie szanują niezależność innych ludzi, bywają introwertyczni.
Żadne ramy nie utrzymają kreatywnej duszy w ryzach. Bywają krnąbrni, czasem uważani za introwertyków, trzymających się z boku. Czy to negatywna cecha? Nie. Ludzie kreatywni żyją według zasady „Żyj i daj żyć innym, po swojemu”. Szanują swoją przestrzeń i przestrzeń innych.
- Są wrażliwi, tworzą głębokie związki z innymi ludźmi, kierują się intuicją, są odpowiedzialni i dojrzali emocjonalnie.
Emocje w życiu kreatywnych ludzi są bardzo ważne. Intuicja, instynkt pomagają im w tworzeniu więzi. Nie kalkulują, słuchają serca i przyciągają do siebie ludzi myślących i czujących podobnie
- Akceptują siebie, znają własne zalety i słabości.
Dzięki pracy nad sobą doskonale orientują się w swoich mocnych i słabych stronach. Nie walczą ze sobą, nie zamęczają siebie i innych swoimi kompleksami
- Są odważni, nie boją się także przyznawać do błędów i okazywać swojej niewiedzy.
- Mają poczucie humoru.
Najwyższą umiejętnością jest umiejętność śmiania się z samego siebie i ze swoich błędów. Kreatywni ją mają, bo dają sobie przyzwolenie do popełniania gaf, pomyłek, błędów traktując je jak kamyczki na swojej drodze. Upierdliwe, fakt, ale nie zatrzymujące ich w drodze do celu
- Są wytrwali, cierpliwi, dostrzegają głęboki sens i wartość tego co robią.
Cierpliwości uczy codzienna praca nad sobą, nad kreatywnością i nad samorozwojem. Chcą dzielić się sobą i swoimi doświadczeniami z innymi. Nie chowają się, nie budują murów, nie strzegą swej wiedzy jak skarbu w wieży. Chcą służyć innym radom, pomocą i wspierają wiedząc, że to co robią ma sens, cel i prawdziwą wartość. Dzięki temu lepiej znoszą też wszelką krytykę.
Nieco luźniejsze, a nawet trochę humorystyczne posumowanie kreatywnych ludzi znalazłam w wersji anglojęzycznej w sieci i ogromnie mi się spodobało za prostotę przekazu i za to, że praktycznie UTOŻSAMIAM SIĘ Z KAŻDYM PUNKTEM!
Ja swoich talentów cały czas szukam.
Mam tak ogromny apetyt na więcej, na coraz to nowe doświadczenia. Kiedy pomyślę o mojej długiej liście rzeczy, których jeszcze chcę spróbować, nauczyć się lub choć przez chwilę doświadczyć, to powinnam żyć jeszcze długie dziesiątki lat. Nie chcę być najlepszą malarką, joginką, gitarzystką, kaligrafem. Ale chcę malować, ćwiczyć jogę, grać na gitarze i pięknie pisać. I zmierzyć się z kolejnymi wyzwaniami – przecież jeszcze nigdy nie wyplatałam makramy, nie malowałam na płótnie, nie…. mogłabym tak wymieniać bez końca. I mam zamiar skreślać z mojej listy „do poznania” kolejne i kolejne pozycje. Bo kreatywne spędzanie czasu niesamowicie napędza mnie do działania!
A Wy? Ćwiczycie swoją kreatywność na co dzień? Czego chcecie spróbować? Co Was ogranicza? I dlaczego to Was ogranicza?
Podzielcie się ze mną proszę swoim zdaniem na temat jak być kreatywnym – ogromnie interesuje mnie co Wy sadzicie o kreatywności w codziennym życiu.
A jeśli macie ochotę na wysłuchanie mojego podcastu na ten temat – to zapraszam do włączenia ODCINKA 1, który znajdziecie TUTAJ